Każdy budynek powinien mieć zabezpieczenie przeciwpożarowe, które często są jedyną formą ochrony przed tragedią. Z pożarem bardzo ciężko jest walczyć nawet strażakom, szczególnie jeżeli wybuchnie w budynku ze stalową konstrukcją.

Jak zabezpieczać stalowe konstrukcje przez pożarem?

zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowychW wyniku działania ognia, budynki przewracają się jak domki z kart, ponieważ jest to potężny i bezlitosny żywioł. Możemy się przed nim chronić, ale tylko w określonym stopniu. Zawsze najlepsza jest profilaktyka, czyli przeciwdziałanie pojawieniu się pożaru. Zabezpieczenia ppoż konstrukcji stalowych mogą występować w formie czynnej lub biernej. Najlepsze efekty osiąga się stosują oba zabezpieczenia jednocześnie, ale to czynne są w stanie na czas dać znać o pożarze lub nawet ugasić go jeszcze w zarodku. Natomiast bierne są już zainstalowane na etapie budowy konstrukcji i są to na przykład zastosowane specjalne obudowy do stalowych konstrukcji, które są odporne na wysokie temperatury czy ognioodporne farby. Z pewnością w każdym budynku, bez względu z czego jest wykonana jego konstrukcja, muszą się znaleźć jakieś czujniki dymu czy temperatury, które są na czas dać znać o pojawiającym się zagrożeniu. Większość budynków ma zamontowane na suficie specjalne zraszacze czy odciągi, które odpowiadają za wyciąganie z pomieszczeń dymu mogącego zatruć znajdujące się wewnątrz osoby. Obecnie odchodzi się od stosowanie zwykłej stali w konstrukcjach, ale ciągle jest wiele budynków, które właśnie w taki sposób zostały zbudowane.

Za zabezpieczenia przeciwpożarowe zastosowane w danym budynku, odpowiada jego właściciel lub zarządca. Jeżeli jednak już na etapie budowy nie zostały zamontowane bierne zabezpieczenia, to pozostaje zastosować jedynie czynne zabezpieczenie ppoż.