Hale produkcyjne to duże gabarytowo i powierzchniowo obiekty, które służą jako magazyny czy też obiekty produkcyjne. W ich wnętrzu pracują zazwyczaj ludzie, którym trzeba zapewnić komfortowe warunki pracy. Jako, że zamontowanie wewnątrz hal tradycyjnych systemów grzewczych jest problematyczne stosuje się rozwiązania inne, stosowane dla hal.

Promienniki podczerwieni w ogrzewaniu hal

promiennik podczerwieniJako, że hale są wysokie, a ich powierzchnia dość spora, to do ogrzania mamy wiele metrów sześciennych objętości. Żaden piec, czy też pompy ciepła nie dadzą rady zrobić tego w sposób efektywny. Specjalnie do ogrzewania hal wykorzystuje się promiennik podczerwieni, który wyglądem przypomina lampę. Promienniki umieszcza się na sufitach hal i podłącza do prądu. Promieniowanie podczerwone jest bardzo wydajne, dlatego zużycie energii w tego typu promiennikach jest bardzo optymalne i nie generuje dużych kosztów. Praca samych urządzeń jest przy tym bardzo cicha i jak dowiodły badania dość bezpieczna dla osób, które pod nimi pracują. Oczywiście, aby mówić o bezpieczeństwie musimy pamiętać, że promienniki powinny być zawieszone w odpowiedniej wysokości nad głowami ludzi pracujących wewnątrz, a nie bezpośrednio nad nimi. Promieniowanie podczerwone ma oddziaływać bezpośrednio na powietrze znajdujące się wewnątrz hali i poprzez powietrze powinno być transportowane dalej, a nie promieniować na pracowników. Wszystkie zalecenia odnośnie stosowania promienników znajdziemy w instrukcji ich użytkowania.

Na chwilę obecną promienniki podczerwieni są najtańszym i jednym z najskuteczniejszych rozwiązań odnośnie ogrzewania budynków halowych. Potwierdza to duża popularność na rynku, gdyż praktycznie w każdej hali produkcyjnej spotkamy się z takimi urządzeniami znajdującymi się nad naszymi głowami.