W obecnych instalacjach używa się wielu różnych olejów i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ technologia umożliwia korzystanie z właśnie takich źródeł energii. Jednakże szczególną popularnością cieszy się olej opałowy – dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest on bezpieczny w użytkowaniu. 

Olej opałowy – co warto wiedzieć? 

hurtowa cena oleju opałowegoOlej opałowy jest paliwem. To produkt tzw. rafinacji ropy naftowej, czyli oczyszczania substancji po to, żeby nadać im konkretnych cech. Olej opałowy można podzielić na lekki olej opałowy i ciężki olej opałowy. Ten pierwszy używa się przede wszystkim do instalacji energetycznych i są z tym związane konkretne oznaczenia np. CN ex 2710 19 43 i inne. Natomiast ciężki olej opałowy stosuje się w instalacjach energetycznego spalania paliw. Istnieją jeszcze dwa podziały oleju opałowego: ze względu na zawartość siarki oraz podział według gęstości. Warto zaznaczyć, że lekki olej opałowy będzie idealny w kotłowaniach przydomowych, a także w małych lub średnich zakładach przemysłowych. Ciężki olej opałowy jest raczej wykorzystywany w dużych zakładach przemysłowych lub elektrociepłowniach. Poza tym olej opałowy jest bardzo wydajny. Hurtowa cena oleju opałowego jest niższa, gdy kupuje się go w momencie obniżki cen. Poza tym w przypadku oleju opałowego należy zaznaczyć, że można do niego dolać aż 20% biopaliwa! Jeśli natomiast chodzi o samo bezpieczeństwo, to olej ten faktycznie jest zdecydowanie bardziej bezpieczny od innych. Jest tak, ponieważ został stworzony z mniej łatwopalnych elementów ropy naftowej. Olej opałowy jest więc niepalny w stanie ciekłym, a spalają się jedynie jego opary. 

Olej opałowy jest dobrym wyborem dla osób, które chcą wybrać wydajne źródło energii i skorzystać z możliwych obniżek cen. Poza tym ten rodzaj oleju jest wyjątkowo bezpieczny – nie oznacza to oczywiście, że można być mniej uważnym. Każde wykorzystanie tego lub innego oleju powinno wiązać się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.