Wbrew powszechnej opinii, budowa instalacji fotowoltaicznej wcale taka skomplikowana nie jest. Tym bardziej, że składa się ona dosłownie z kilku elementów, które są przytwierdzone do dachu lub mogą być zamontowane na trawniku.

Jaką pracę wykonuje inwerter?

inwertery solarneŹródła odnawialnej energii są dziś coraz popularniejsze, gdyż są ekologiczne i bezpieczne dla naszej ziemi. Przeważnie korzystają z niej gospodarstwa domowe, które zaspokajają w ten sposób swoje potrzeby energetyczne. Dzięki fotowoltaice można w znacznym stopniu zminimalizować koszty energii, zwłaszcza że instalacja solarna może być zasilana pozyskanym prądem. Jednak żeby było możliwe korzystanie z tejże energii, to potrzebne są inwertery solarne, które pełnia bardzo ważna rolę. Przede wszystkim dostarczają właścicielowi instalacji informacje o ilości wygenerowanego prądu. Wyglądają bardzo niepozornie i zajmują niewiele miejsca, ale bez nich panele solarne nie są w stanie pracować. Inwerter zamienia prąd stały, który przekazują panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny, czyli taki jaki płynie w naszych gniazdkach elektrycznych. Dzięki niemu można przez dwadzieścia cztery godziny korzystać z energii, nawet kiedy nie ma właściciela w domu. Kupując gotowy do samodzielnego montażu zestaw fotowoltaiczny, mamy już w nim dopasowany falownik, czyli inwerter. Jednak samodzielnie kupując panele, trzeba właściwie dobrać moc inwertera do przeznaczenia instalacji. Jeżeli ma ona stanowić główne źródło zasilania, to musi mieć przynajmniej dwadzieścia kilowatów.

Nie bez powodu inwerter jest nazywany sercem instalacji fotowoltaicznej, gdyż pełni bardzo ważne role. Przede wszystkim monitoruje pracę paneli solarnych, rejestruje ilość pozyskanego prądu, a nawet może przesyłać nadwyżki energii elektrycznej do sieci.