Kiedyś nie mieliśmy takiego wyboru olejów w sklepach jak dziś i każdy miał słonecznikowy, bo był powszechnie stosowany do wszystkiego. Jest też jednym z najtańszych, ale za to najmniej wartościowych. Dlatego też warto szukać zdrowych olejów.

Z czym spożywać oleje?

olej z pestek dyni cenaNa olejach można smażyć, piec, gotować lub spożywać je surowo. Jednak żeby maksymalnie wykorzystać ich możliwości, trzeba wiedzieć które do czego stosować. Przede wszystkim rafinowane oleje wykorzystuje się do smażenia, bo mają wysoką temperaturę dymienia. Natomiast nierafinowane zachowują wszystkie swoje wartości i są tłoczone na zimno, przez co muszą być spożywane na zimno. Na pewno do takich olejów zaliczamy olej lniany czy olej z pestek dyni cena jego jest znacznie wyższa niż rzepakowego, ale jest znacznie bardziej wartościowy. Przede wszystkim olej z pestek dyni jest bogaty w selen, cynk, magnez, żelazo czy mangan, które są potrzebne każdemu z nas. Ponadto olej zawiera sporo witaminy A, C, E, D i witaminy z grupy B. Jako jedyny, olej dyniowy posiada działanie przeciwpasożytnicze, gdyż zawiera kukurbitacynę, która działa porażająco na układ nerwowy pasożytów. Jego regularne spożywanie przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. Lista zalet jakie posiada olej z pestek dyni jest naprawdę długa i warto się z nią zapoznać, gdyż niejednej osobie może on pomóc w leczeniu różnych schorzeń. Najlepiej jest go dodawać do sałatek i surówek, gdy zwiększa wchłanianie witamin. Jego dzienna dawna to od dwóch do trzech łyżek.

W obecnych czasach olej z pestek dyni jest łatwo dostępny, ponieważ znajdziemy go niemalże w każdym sklepie spożywczym, ze zdrową i ekologiczną żywnością, a także w aptekach. Na temat jego działania znajdziemy wiele ciekawych artykułów w internecie, które warto przeczytać.