Sprzęt komputerowy oraz różnego rodzaju nośniki danych są tylko urządzeniami więc należy pamiętać o tym, że mogą zostać dotknięte awarią. Jeśli awaria dotyczy płyty głównej czy procesora to po prostu tracimy sprzęt, który musimy wymienić i jest po kłopocie. Gorzej bywa w przypadku dysków twardych bowiem niekiedy przechowujemy tam niezwykle cenne dla nas dane, które podczas awarii mogą zniknąć.

Efektywne odzyskiwanie plików

profesjonalne przywracanie utraconych danychNa nasze szczęście rozwój technologii wykreował możliwość przywracania danych, które z różnych powodów zniknęły z naszego nośnika. Najczęściej bywa tak, że większość danych jakie usunęliśmy z naszego dysku twardego przez pomyłkę lub zrobiła to osoba trzecia możemy odzyskać. Wystarczą do tego przede wszystkim chęci i trochę wolnego czasu. Profesjonalne przywracanie utraconych danych umożliwiają specjalistyczne programy instalowane na naszych komputerach. Do zainicjowania procesu przywracania potrzebować więc będziemy komputera, nośnika danych z którego dane chcemy odzyskać oraz właśnie wspomnianego oprogramowania. Programy te występują w sieci w różnych wersjach. Spotkać można wersje darmowe oraz komercyjne. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli zależy nam na profesjonalnym i stosunkowo szybkim przywróceniu danych to powinniśmy postawić na rozwiązania komercyjne. Oprogramowanie z licencją darmową niekoniecznie sprawdzi się tak jak byśmy tego oczekiwali. Oczywiście nie jest to regułą i zdarzają się wyjątki.

Ogólnie rzecz biorąc jeśli dane z naszego dysku twardego zniknęły z powodu usunięcia plików lub błędów pamięci to możemy próbować te pliki odzyskać samodzielnie. Niemniej jednak jeśli mamy do czynienia z dyskiem twardym lub pendrive, który został uszkodzony mechanicznie to nie należy podejmować samodzielnych prób naprawy bowiem może to być bardzo niebezpieczne.