Świat dla osób z depresją wydaje się być czarno-biały. Nie ma w nim żadnych kolorów. Nie należy mylić depresji z pesymizmem. W depresji dochodzi raczej do uczucia rezygnacji. Nie w każdym rodzaju depresji występuje pogłębiający się smutek.

Depresja depersonalizacyjna i depresja hipochondryczna

psychoterapeuta krakówTypów depresji jest całe mnóstwo. O tym z jaką depresją ma się do czynienia, decyduje lekarz psychiatra. Poza leczeniem farmakologicznym pomocna jest również psychoterapia, która może trwać latami, ale przynosi oczekiwane rezultaty. Jednym z bardziej niebezpiecznych rodzajów depresji jest depresja depersonalizacyjna. Inaczej typ ten nazywany jest depresją anestetyczną. Anestezja to słowo znane w medycynie jako znieczulenie. W tej depresji jest bardzo podobnie – pacjent wydaje się być znieczulonym, nie odczuwa absolutnie żadnych stanów emocjonalnych. Ktoś taki jak psychoterapeuta kraków powinien jak najszybciej zająć się taką osobą. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj depresji, ponieważ towarzyszy mu podwyższone ryzyko samobójcze. Wiadomo, że w depresji nie odczuwa się przyjemności czy zadowolenia. Niemniej jednak w depresji anestetycznej nie odczuwa się również smutku, żalu, przygnębienia i wielu innych emocji. Można powiedzieć, że nie czuje się absolutnie nic. Stan ten można określić jako głębokie zobojętnienie. Kontakt emocjonalny z otoczeniem zostaje po prostu utracony. Innym rodzajem depresji jest depresja hipochondryczna. Mówi się tutaj również o zespole depresyjno-hipochondrycznym. Pacjent z takim zaburzeniem jest bardzo zatroskany o własne zdrowie.

Zniekształcone przekonania dotyczące objawów somatycznych mogą nasilić się nawet do stopnia urojeń. W tym zaburzeniu chodzi najczęściej o objawy somatyczne. Pacjent trafia od lekarza do lekarza, nie zdając sobie sprawy z tego, że wszystko znajduje się w jego głowie.