Noworodki rodzą się już z umiejętnością ssania, zatem picie mleka z piersi mamy czy z butelki nie stanowi dla nich kłopotu. Nieco inaczej może być w przypadku wcześniaków, które z racji zbyt wczesnego urodzenia nie potrafią jeszcze dobrze ssać i połykać.

Jakim mlekiem karmić dziecko?

mleko modyfikowane dla wcześniakówZ medycznego punktu widzenia dzieci urodzone zbyt wcześnie nazywa się wcześniakami i dzieli się je na trzy grupy: ekstremalnie skrajne, skrajne i średnie wcześniaki. Pierwsze z nim rodzą się między dwudziestym trzecim a dwudziestym siódmym, skrajne przychodzą na świat między dwudziestym ósmym a trzydziestym pierwszym, a średnie mogą się urodzić od trzydziestego drugiego tygodnia życia. Oczywiście im starszy maluch tym lepiej, bo jest bardziej rozwinięty, ale mimo tego bardzo często wcześniaki są karmione w szpitalu mlekiem przy pomocy sondy, czyli rurki wprowadzonej do nosa lub buzi. Takie maluchy muszą mieć podawane mleko modyfikowane dla wcześniaków, gdyż posiada ono idealnie dopasowany skład do ich potrzeb. Można je kupić w aptece lub niektórych sklepach internetowych specjalizujących się w produktach dla wcześniaków. Przeważnie po wyjściu ze szpitala można przejść z mleka dla wcześniaków na normalne dla noworodków czy niemowląt, ale decyzję o tym zawsze powinien podejmować lekarz specjalista. Kiedy maluch nauczy się już ssać, to można próbować dawać dziecku mleko przez butelkę ze smoczkiem, choć mogą z tym być problemy, bo maluchy mogą mieć awersje po przyjmowaniu sondy doustnej.

Zmiana jak i wybór mleko modyfikowanego powinna być określona przez lekarza. Na pewno na czas pobytu w szpitalu, dzieci zbyt wcześnie urodzone będą musiały przyjmować takie mleko i przeważnie jest ono dostępne na miejscu, gdyż głównie szpitale z nich korzystają.