Im gospodarstwo jest większe, tym bardziej potrzebne są silosy zbożowe. Jeśli jest ich dużo, należy zadbać o system przenoszenia ziarna. Gospodarstwa prowadzące skup zbóż muszą mieć przenośniki, które przeniosą ziarno z zsypu do silosów. Znacznie przyśpiesza to pracę, zmniejszając kolejki w skupach. W okresie żniw mogą one być naprawdę długie, ponieważ każdy na bieżąco sprzedaje nadwyżki w produkcji.

Przenośniki kubełkowe do silosów

przenośniki kubełkowe do ziarnaNajczęściej wybiera się przenośniki na prąd zmienny. Są one wydajne, a zarazem pracują cicho i nie mają wielu awarii. Przenośniki kubełkowe do ziarna to długie taśmy, które są wyposażone w niewielkie zbiorniczki, do których nabierane jest ziarno. Pracują one na wysokich obrotach, dlatego transportują duże ilości zboża. Najbardziej wydajne przenośniki są w stanie przenieść do czterdziestu ton zboża w godzinę na dystans stu metrów w górę. Ma to duże znacznie również gdy mamy ciąg silosów i przenosimy ziarno z jednego do drugiego. Wiadomo, że jeden silos może służyć do zsypywania zboża na samochody dostawcze, natomiast odbiór może być w innym silosie. W przenośnikach ważny jest rodzaj smarowania. Musi ono być automatyczne. Używa się do tego lepkich, płynnych smarów. Poza tym ważna jest szczelność miejsc, w których smarowanie jest wykonywane. Nie może dojść do wycieku, który zabrudzi zboże. Jest ono produktem spożywczym.

Rolnicy korzystają z wysokich technologicznie rozwiązań, aby przyśpieszyć i ułatwić pracę. Chodzi o to, aby gospodarstwa mogły się swobodnie powiększać, bez potrzeby zwiększania nakładu pracy. Część czynności, takich jak przeładunek zboża wykonują maszyny, dlatego można pojechać w pola i wykonywać wszystkie niezbędne prace polowe. O to właśnie chodzi w nowoczesnym i wydajnym rolnictwie.