Poprawa parametrów wody, z jakiej korzystamy w domu to kwestia nie tylko przyjemności jej użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Gdy czerpiemy wodę z własnej studni niemal zawsze będzie zachodziła konieczność jej uzdatnienia, jeśli chcemy móc swobodnie korzystać z wody w całym domu.

Zmiękczanie, odżelazianie i odmanganianie wody

odżelazianie wodyNiestety woda czerpana z własnego ujęcia w większości przypadków nie spełnia norm wody przeznaczonej do użytku domowego i wody pitnej. Wymaga ona oczyszczenia i uzdatnienia. Na czym polega uzdatnianie wody? Jest to nic innego, jak poprawa jej parametrów i pozbycie się niechcianych mikroorganizmów czy nadmiaru niektórych pierwiastków, które mogą być powodem wielu nieprzyjemności. W zależności od jakości wody, z jakiej korzystamy, możemy zdecydować się na zmiękczanie, odmanganianie lub odżelazianie wody. Punktem wyjścia jest oczywiście poddanie próbki wody szczegółowej analizie, a po uzyskanych wynikach możemy dopasować sposób jej uzdatniania. Stacja uzdatniająca wodę w domu montowana jest jak najbliżej wejścia wody do budynku, za wodomierzem (jeśli takowy posiadamy), natomiast przed kotłem lub podgrzewaczem wody. Pamiętajmy, żeby zapobiec cofaniu się nagrzanej przez piec wody na stację, ponieważ może to doprowadzić do awarii urządzenia bądź zniszczenia złoża filtracyjnego. W tym celu przed kotłem/podgrzewaczem warto zamontować zawór zwrotny. Jeśli będziemy wyprowadzać kran zewnętrzny do podlewania roślin, zaplanujmy jego odgałęzienie jeszcze przed stacją (podlewanie ogrodu uzdatnioną wodą nie będzie ekonomiczne). Dla uniknięcia awarii urządzenia warto również zamontować przed nim filtr mechaniczny i regularnie go czyścić.

Stacja uzdatniająca wodę w domu po odpowiednim zaprogramowaniu pracuje automatycznie i nie wymaga naszej uwagi. Trzeba jednak raz w tygodniu sprawdzać poziom roztworu regeneracyjnego i uzupełniać go w razie konieczności. Warto również regularnie kontrolować parametry wody zarówno przed, jak i po uzdatnieniu, aby upewnić się, że urządzenie pracuje zgodnie z założeniem.