Dolegliwości uroginekologiczne są coraz bardziej powszechne. Skarżą się na nie kobiety w różnym wieku, choć najczęściej przyczyną ich wystąpienia są przebyte porody i mijający czas. Wypadanie macicy oraz nietrzymanie moczu to dwie bardzo wstydliwe dolegliwości, z którymi borykają się pacjentki gabinetów ginekologicznych. Jednak tabuizowanie problemów nie sprzyja ich leczeniu. Najważniejszą kwestią jest pozbycie się wstydu i wdrożenie leczenia zachowawczego.

Skuteczność perforowanego pessaru kostkowego

perforowany pessar kostkowyLeczenie zachowawcze to absolutna podstawa zwalczania tych schorzeń. Opiera się ono przede wszystkim na zastosowaniu pessaru. Perforowany pessar kostkowy to dopochwowo wkładane akcesorium w kształcie kostki. Zwykle wykonany jest on z niealergizującego silikonu, dlatego jest bezpieczny i nie podrażnia wrażliwych stref intymnej anatomii. Jeśli chodzi o powikłania, to praktycznie się ich nie notuje w medycznym piśmiennictwie, warto mieć jednak na uwadze, że należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, w tym dbania o czystość kostki i pamiętania, aby zawsze wyjmować ją na noc. Równocześnie niezwykle ważne jest to, aby pessar mógł należycie działać, musi on zostać prawidłowo dobrany, dlatego zająć się tym powinien lekarz. To do zadań lekarskich należy odpowiednie wymierzenie pacjentki i dopasowanie wielkości kostki.

Samo zakładanie i wyjmowanie jest na tyle proste, że pacjentka może robić to samodzielnie po krótkim przeszkoleniu przeprowadzonym nawet przez pielęgniarkę. Już po pierwszym założeniu odczuwana jest natychmiastowa poprawa, dlatego pessar jest nieocenioną pomocą w przypadku kontrolowania nietrzymania moczu oraz utrzymywania macicy na właściwym miejscu. To pierwszy wybór w przypadku pacjentek skarżących się na problemy uroginekologiczne.