Podczas mojego ostatniego urlopu na polskim morzem naszła mnie refleksja podczas spaceru na miejscowym deptaku w jednej z najpopularniejszych miejscowości turystycznych. Moją uwagę przykuły wszechobecne sklepiki z pamiątkami, w których większość asortymentu była taka sama, jak u konkurencji a mimo to wszędzie było pełno klientów.

Moda na magnesy z nadrukiem

magnesy reklamowe z własnym nadrukiemZastanowiło mnie, dlaczego turyści na wakacjach czują tak dużą potrzebę zakupu pamiątek. Uznałem, że najprawdopodobniej chodzi o możliwość wspomnienia i pochwalenia się tym, jakie miejsca udało nam się odwiedzić. Jeśli tak jest to tłumaczyłoby, dlaczego magnesy reklamowe z własnym nadrukiem nawiązującym do danej miejscowości cieszą się od lat tak dużą i niesłabnącą popularnością. W odróżnieniu od innych pamiątek, czy nawet zdjęć, magnesy bardzo często trafiają na lodówkę, gdzie odwiedzający nas goście mogą bez problemu je zauważyć i rozpocząć rozmowę, podczas której będziemy mieli okazję do pochwalenia się swoimi podróżami, czy urlopem. Jest to miły początek rozmowy, który bardzo często jest rozwijany ponieważ okazuje się, że nasz gość także był w tym czy innym miejscu. Tak naprawdę trudno o lepszą i prostszą formę manifestacji odbycia podróży, niż magnes na lodówce z nadrukowaną nazwą odwiedzonej miejscowości. Nic więc dziwnego, że setki tysięcy Polaków zbiera magnesy z każdego urlopu, więc ich obecność na niemal wszystkich stoiskach z pamiątkami nie powinna mnie dziwić.

Kiedy wróciłem do domu z urlopu sam umieściłem na swojej lodówce magnes z nazwą odwiedzonej przeze mnie miejscowości. Dołączył do kolekcji kilkunastu innych, które przypominały mi o moich wcześniejszych wyprawach. Patrząc na drzwi lodówki stwierdziłem, że niezależnie od tego, dlaczego magnesy z nadrukami kuszą innych, dla mnie są obowiązkową pamiątką każdej wycieczki.