Wielu ludzi czuje, że ich życie nie wygląda tak jakby chcieli. Nie potrafią się wyrwać ze szponów nałogów i staczają się na dno. W takiej sytuacji potrzebna jest fachowa pomoc, ale tylko pod warunkiem, że taka osoba sama tego chce.

Ile kosztuje pobyt w ośrodku leczenia uzależnień?

ośrodek leczenia uzależnień nfzOsoby uzależnione nie zawsze są świadome tego co się z nimi dzieje. Alkoholicy w wielu przypadka myślą o sobie, że nie mają kłopotu z powiedzeniem „stop”, a lekomani zażywają leki, tylko kiedy coś im dolega. To typowy mechanizm wypierania ze świadomości tego, co jest złe. Na terapię leczniczą może się zapisać sama osoba uzależniona, albo mogą to za nią zrobić bliskie osoby, jednak zawsze musi ona być tego pewna i przede wszystkim chcieć się zmienić. Jeżeli wybierzemy ośrodek leczenia uzależnień NFZ, to za leczenie nic nie zapłacimy, a jeżeli skorzystamy z usług prywatnego ośrodka, to będzie nas to sporo kosztowało. Do ośrodka, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, mogą się udać osoby uzależnione od narkotyków, alkoholu, gier hazardowych, czy seksu. Prowadzone są tam prywatne i grupowe terapie, na których prowadzone są sesje z doświadczonymi psychologami. Sposób leczenia w ośrodku jest dobierany indywidualnie do konkretnego pacjenta, zaawansowania jego nałogu i rodzaju uzależnienia. Niektóre ośrodki są zamkniętymi placówkami, z których się wychodzi dopiero po skończonym leczenie, a w innych są możliwe odwiedziny najbliższych osób w trakcie leczenia odwykowego. Dla osób uzależnionych to jedyna szansa.

W całym kraju jest przynajmniej kilkadziesiąt ośrodków leczenia uzależnień, które są refundowane ze środków z Narodowego Funduszu Zdrowia. Poziom leczenia w takich miejscach jest taki sam jak w prywatnych placówkach, ale często brakuje w nich wolnych miejsc.