Podczas obróbki często polewamy bryły wodą, by schłodzić je, a tym samym na bieżąco zapobiegać ich pękaniu. Jest to dobra metoda, aczkolwiek bardzo brudzi stanowisko pracy. Rozlewana woda ma tendencję do zalegania w miejscu i powodowania uszkodzeń, a nawet po ulepszeniu systemu odprowadzania wody nie dało się zauważyć większego efektu.

Odkurzacz próżniowy do usuwania wody

specjalny odkurzacz do zbierania wodyKoledzy pracujący przy podobnej obróbce materiałów podsunęli nam jednak pomysł zastosowania odkurzaczy próżniowych, za pomocą których można na bieżąco ściągać zabrudzenie, kurz, pył a także i wodę z miejsca obróbki materiału. Można było w tym celu wykorzystać specjalny odkurzacz do zbierania wody, który był wariantem normalnego odkurzacza próżniowego, aczkolwiek posiadał kilka podzespołów, dzięki którym mógł być używany do ściągania wyłącznie wody z danej powierzchni. Z racji iż nie miał on żadnych odsłoniętych elementów mechanicznych czy elektrycznych, można nim było bezpiecznie „odkurzać” mokre powierzchnie bez ryzyka powstania poważnej awarii. Jedynym wymaganiem było oczywiście zastosowanie kompresora do ciągłego usuwania powietrza z wnętrza zbiornika, aczkolwiek niemal każdy zakład pracy posiadał takowy, więc i w naszym przypadku nie było to szczególnie dużym problemem by podłączyć kompresor do odkurzacza wtedy, gdy był potrzebny.

Taki odkurzacz mógł być używany do bieżącego odkurzania powierzchni, nad którą wykonywana była obróbka, i był przy tym zdecydowanie wygodny, toteż stał się standardową częścią wyposażenia, której nie możemy zastąpić żadnym innym urządzeniem. Sprawdził się na tyle dobrze, iż dokupiliśmy jeszcze kilka takich odkurzaczy, po jednym na każde stanowisko obróbkowe, by nie musieć ciągle wymieniać się odkurzaczami podczas wykonywania prac.