W każdej firmie stosowane są różnego rodzaju zabezpieczenia, które z jednej strony chronią pracowników przed ewentualnymi wypadkami, a z drugiej chronią mienie zakładu pracy. Mogą one mieć przeróżną formę, w zależności od branży.

Jak wyglądają odbojnice liniowe?

odboje linioweDo wypadku może dojść wszędzie – w domu, w pracy lub w drodze do niej, bo są to często sytuacje nie do przewidzenia. Jednak każdy z nas próbuje się jakość przed nimi chronić. W domu usuwamy śliskie dywaniki z podłóg, stosujemy piankowe zabezpieczenia rogów mebli, jeżeli mamy małe dzieci lub urządzamy mieszkanie w taki sposób, żeby wszędzie było wystarczająco dużo miejsca do swobodnego przemieszczania się. W zakładach pracy robi się podobnie, z tą różnicą, że często montuje się odboje liniowe, słupowe, narożne czy wiszące. Każdy z nich zabezpiecza konkretny rodzaj przestrzeni i posiada różną trwałość. Odbojnice najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, drewna czy tworzywa sztucznego. Głównym zadaniem odbojnic jest skuteczne zabezpieczania narożników, regałów, maszyn czy sufitów przed uszkodzeniami. Mogą one także zabezpieczać mienie firmy przed uszkodzeniami, wyznaczając trasę do przemieszczania się pojazdów. Przeważnie do tego celu używa się odbojnic liniowych, które montuje się na stałe do podłogi za pomocą specjalnych kotew. Dzięki charakterystycznej barwie żółto – czarnej, odboje są doskonale widoczne nawet z dużej odległości. Mogą też być pokryte specjalną powłoką odbijającą światło, dzięki czemu nawet przy słabym świetle będą dobrze widoczne.

Zakup i montaż odbojnic jest znacznie tańszy niż ewentualne naprawianie szkód wyrządzonych przez nieuwagę pracownika jadącego wózkiem widłowym. Uszkodzenia elewacji, regałów czy maszyn, są bardzo często spotykane w dużych firmach.