Popularne powiedzenie: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz, dziś zyskuje zupełnie nowe znaczenie. Podstawą zdrowego snu jest dopasowany do indywidualnych potrzeb materac. Ponieważ każdy z nas ma nieco inne wymagania dotyczące komfortowego snu, oraz inne predyspozycje zdrowotne, materac powinniśmy wybierać osobiście, zamiast kierować się opinią osób trzecich.

Dobry materac zapewni zdrowy sen

materace sprężynoweWybór łóżka do sypialni to temat, któremu warto poświęcić odpowiednią ilość czasu. O ile kwestia ramy i stelaża, to po prostu kwestia gustu, o tyle w sprawie materaca powinniśmy zrobić rzetelne rozeznanie. Koszty dobrej klasy materaca często znacznie przewyższają cenę reszty łóżka, dlatego też warto dokonać właściwego wyboru, aby potem nie żałować. Istnieje kilka rodzajów materacy, a dzielimy je ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, oraz ze względu na twardość. Najpopularniejsze są materace sprężynowe i piankowe. Istnieją na rynku od wielu lat, ale z czasem zostały bardzo udoskonalone, aby zdecydowanie zwiększyć komfort naszego snu. Materace sprężynowe kieszeniowe obecnie cieszą się ogromną popularnością. Dzięki umieszczeniu każdej sprężyny w osobnej kieszeni, zapewniają stabilne ułożenie podczas snu, oraz niwelują ruchy partnera. Większość z nich posiada status materaca rehabilitacyjnego, jednak będzie świetnym wyborem nie tylko dla ludzi z problemami zdrowotnymi. Nieco droższe są materace lateksowe. To nowość na rynku, oferująca prawdopodobnie największy komfort. Idealnie dopasuje się do ciała, bez efektu zapadania się. Nie mniej wygodne, a trochę przystępniejsze cenowo są materace termoelastyczne. Zbudowane z kilku różnych rodzajów pianki, dopasowują się do ciała pod wpływem ciężaru oraz temperatury. Ten typ materaca cieszy się ogromnym powodzeniem.

Prócz sposobu wykonania materaca, ważna jest również jego twardość. Istnieją cztery klasy twardości, oznaczone kolejno H1, H2, H3 i H4. Te pierwsze należą do miękkich i będą odpowiednie dla osób o niewielkiej wadze ciała. Te ostatnie natomiast są stosunkowo twardsze. Pamiętajmy, że każdy profesjonalny salon z materacami oferuje nam fachowego doradcę, który wprowadzi nas w temat, oraz umożliwi przetestowanie wybranych modeli.