Zasady budownictwa zalecają, aby nie budować na terenach podmokłych, ponieważ grozi to podmyciem fundamentów i ewentualna katastrofa budowniczą. Najlepszym podłożem jest gleba piaskowa, albo skalista. Każdy budynek powinien posiadać własną sieć odwadniającą połączoną z siecią miejską.

Jak wykonać kanał odwadniający?

kanały odwadniająceDziałki budowlane wymagają drenażu, ponieważ teren bez odwodnienia w przypadku ulewnych deszczy może się zamienić w wielkie bagno. Jeżeli raz teren podmoknie, to potem ciężko go osuszyć. Właściwie wykonane kanały odwadniające zbierają nadmiar wody i odprowadzają go do ścieków. Aby uchronić fundamenty domu przed zamoczeniem, należy w odległości około metra od budynku wykonać wykopy na głębokość około pół metra i umieścić w nich rury aluminiowe, plastikowe, lub z tworzywa PCV. Należy je zakryć warstwą piasku i gliny i połączyć z kanałami na powierzchni ziemi. Na wysokości trawnika umieszczamy specjalne kratki, przez które woda spływa do rur prowadzących do pobliskiej kanalizacji. Odwodnienie terenu zapobiega zbytniemu gromadzeniu się wody i pozostawia suchy grunt nawet w sytuacji ulewnych deszczy. Domy stojące na pochyłych terenach mają ułatwione zadanie, ponieważ woda sama spływa i nie wnika w grunt, natomiast tereny o zróżnicowanej, lub płaskiej powierzchni powinny być odwodnione przez system kanalizacyjny. Dobrze wykonany kanał odwadniający będzie nam służył przez lata, a do jego wykonania dobrze zatrudnić wykwalifikowanych pracowników budowlanych.

Istnieje kilka metod odwadniania terenów, a o wyborze tej właściwej powinien zadecydować specjalista, posiadający duże doświadczenie w tej dziedzinie. Jakoś wykorzystanych materiałów w budowie kanału, będzie decydowała o jego trwałości i ewentualnej podatności na korozję z biegiem lat.