Każdy surowiec, zanim zostanie użyty w produkcji, powinien zostać poddany testom. Jest to tak naprawdę jedyny sposób na to, aby upewnić się, że powstający produkt będzie pozbawiony wad fabrycznych. Testowanie wytrzymałości surowców można wykonać różnymi metodami.

Jak działają twardościomierze brinella?

twardościomierz brinellaBadanie wytrzymałości surowców jak również powstających części jest tak naprawdę jedynym sposobem na to aby upewnić się, czy dany towar będzie pozbawiony wad fabrycznych. Takie badania pomogą ustalić czy też wykorzystywanie danego surowca na przykład do produkcji karoserii samochodowej sprawi, że będzie ona solidna i odporna na uszkodzenia. Zazwyczaj do takich testów wykorzystywane są specjalne maszyny wytrzymałościowe, takie jak twardościomierz brinella. Nazwa tej maszyny wytrzymałościowej bierze się od nazwy badacza, który opracował sposób na badanie wytrzymałości. Badanie jest stosunkowo proste i polega na wprowadzeniu do danego surowca końcówki penetrującej i odziaływania z dużą siłą przez określony czas. W ten sposób można określić, przy jakiej sile fizycznej na danym surowcu powstają jakieś odkształcenia. Badania przy pomocy tego twardościomierza maja wiele zalet, z których warto wymienić w szczególności powtarzalność wyników, oraz możliwość przeprowadzenia testów wielofazowych. Wszystko to sprawia, ze opisywany rodzaj twardościomierza należy do tych, które są wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Szczególnie wykorzystuje się tą maszynę tam, gdzie solidność jest najważniejszym parametrem powstającego produktu.

Badania wytrzymałości pozwalają w znaczny sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia wad fabrycznych produktu. Wykonuje się je na kilka sposobów, opracowywanych przez badaczy. Do badania zaś potrzebna jest odpowiednia maszyna wytrzymałościowa.