Wbrew pozorom dość często w życiu codziennym mamy do czynienia z maszynami i urządzeniami wirnikowymi, czyli takimi, które do prawidłowego działania wykorzystują obracający się z dużą prędkością wirnik. Nie wiele osób zna zasadę działania takich urządzeń, za to wiele osób spotkało się ze skutkami pracy maszyn, które mają niewyważony wirnik.

Proces wyważania wirnika

wyważanie wirnikówAby maszyna posiadająca wirnik prawidłowo pracowała, wirnik ten musi być należycie wyważony. Aby przeprowadzić wyważanie wirników, musimy znać kilka faktów. Przede wszystkim należy zrozumieć na czym polega proces wyważania. W dużym skrócie można powiedzieć, że wyważania polega na dokładaniu przeciwmasy w postaci różnego rodzaju ciężarków i odważników. Elementy te różnymi sposobami mocuje się do wirników. Najczęściej są one dospawywane, rzadziej lutowane. Dzięki temu redukuje się tak zwane bicie wirnika. Po przeprowadzeniu profesjonalnego wyważania wirnika niemal od razu można zauważyć efekty przeprowadzonych prac. Przede wszystkim niewyważony wirnik można dość szybko usłyszeć. Jego pracy towarzyszą dość charakterystyczne szumy i szmery. Jest to jeden z pierwszych objawów, który powinien zaniepokoić użytkownika maszyny z uszkodzonym wirnikiem. Jeśli na tym etapie podejmiemy się wyważenia wirnika, to maszyna dość szybko wróci do pełnej sprawności. Koszty naprawy również nie będą zbyt wygórowane, więc warto dbać o użytkowany przez nas sprzęt. 

Jeśli chcemy, by nasze maszyny i urządzenia pracowały długo i bezawaryjnie, warto dokonywać przeglądów okresowych, bo te z pewnością wykryją takie oznaki zużycia, jak niewyważone wirniki. Niewyważenia wirników to dość częste usterki maszyn. Na szczęści ich usunięcie nie należy do najbardziej skomplikowanych. Wystarczy oddać maszynę w ręce dobrego fachowca, by ten przywrócił jej dawny blask.