W codziennym życiu człowiek korzysta z różnych udogodnień. Część z nich opiera się na mechanice, która wykorzystuje różne elementy zarówno czynne jak i bierne. Najlepszym przykładem są wszelkiego rodzaju przekładnie, które umożliwiają zmianę prędkości obrotowej. Jest to stosowane do napędzania układów wykonawczych czy urządzeń prądotwórczych. Przekładnie znajdują również zastosowanie w innych sektorach.

Zastosowanie kół zębatych

koła zębateŻeby było to możliwe należy zastosować odpowiednie elementy, które pozwolą w prosty sposób zmienić prędkość obrotową. Najczęściej do tego celu stosuje się koła zębate połączone ze sobą. Są one stosowane między innymi w przekładniach, sprzęgłach czy pompach. Koło zębate jest zbudowane z wieńca, piasty oraz łącznika. Element taki charakteryzuje się wieloma parametrami, które należy wziąć pod uwagę w momencie tworzenia mechanizmów. Należy tutaj wspomnieć chociażby o: liczbie zębów, module zęba, wysokości zęba czy współczynniku korekcji. Zęby mogą mieć różny kształt, gdzie najczęściej spotykane są zęby: proste, śrubowe, daszkowe oraz krzywoliniowe. Samo uzębienie koła może być wykonywane na różne sposoby. W tym celu stosuje się obróbkę frezem, dłutowanie, struganie czy przeciąganie. Innymi sposobami jest kształtowanie kopiowe czy obwiedniowe. Jak widać obecnie podczas wykonywania różnych mechanizmów stosowane są sprawdzone elementy, które są niezawodne oraz trwałe.

W zależności od konstrukcji danego urządzenia stosuje się różne odmiany. Warto wspomnieć, że tego typu elementy bez problemu można kupić w sklepach mechanicznych oraz zamówić ich wykonanie w firmach, które się tym zajmują. Projektant powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób wytworzenia kół. Mogą one bowiem być przygotowane na różne sposoby. Poszczególne procesy kształtowania mają wpływ na końcową wytrzymałość.