Właściciele domów i mieszkańcy mają ogromny wpływ na wydajność systemu septycznego. Zużycie większej ilości wody niż system został zaprojektowany do obsługi może spowodować awarię. Również usuwanie substancji chemicznych lub nadmiaru substancji organicznych, takich jak wywóz śmieci, może zniszczyć szambo.

Poniższe wskazówki pomogą zadbać o szambo ekologiczne

szamba betonowe w typie ekologicznymPoniższe wskazówki dotyczące konserwacji mogą pomóc systemowi w zapewnieniu długoterminowego i skutecznego przetwarzania odpadów z gospodarstw domowych. Najważniejszym krokiem do utrzymania szamba jest usunięcie nagromadzonego szlamu, zanim zostanie on wypłukany do drenażu. Częstotliwość pompowania zbiornika zależy od wielkości zbiornika, liczby osób w gospodarstwie domowym, ilości zużytej wody oraz ilości ciał stałych (od ludzi, wywozu śmieci i wszelkich innych odpadów) wchodzących do systemu. Zasadniczo szamba betonowe w typie ekologicznym należy pompować co 3 do 5 lat. Używaj wody efektywnie. Nadmiar wody jest główną przyczyną awarii systemu. Gleba pod układem septycznym musi wchłonąć całą wodę używaną w domu. Zbyt dużo wody z prania, zmywarki, toalet, łaźni i pryszniców może nie dać wystarczająco dużo czasu na oddzielenie się szlamu i szumowiny. Im mniej zużytej wody, tym mniej wody przedostaje się do systemu septycznego, co zmniejsza ryzyko awarii systemu. Zminimalizuj usuwanie odpadów stałych To, co spłynie do kanalizacji, może mieć duży wpływ na układ septyczny. Wiele materiałów nie ulega rozkładowi i w konsekwencji gromadzi się w szamba. Jeśli możesz pozbyć się go w inny sposób, zrób to, zamiast wkładać go do swojego systemu. Trzymaj chemikalia z dala od systemu.

Trzymaj chemikalia domowe z dala od układu septycznego, takie jak środki do usuwania żrących substancji, farby, pestycydy, chemikalia fotograficzne, płyn hamulcowy, benzyna i olej silnikowy.Niewłaściwe usuwanie toksycznych chemikaliów do kanalizacji jest szkodliwe dla środowiska, a także bakterii potrzebnych do rozkładania odpadów w układzie septycznym. Dodanie stymulatora lub wzmacniacza do szamba w celu ułatwienia jego funkcjonowania lub „przywrócenia równowagi bakteryjnej” nie jest konieczne.