Ekologiczne, a przede wszystkim ekonomiczne źródła energii, to trend, który ma się u nas coraz lepiej. To, co dzisiaj jest dostępne dla niewielkiej grupy ludzi, kiedyś będzie zupełnie powszechne. Wykorzystywanie energii słonecznej i konwertowanie jej w energię elektryczną to znak naszych czasów.

Czym są baterie słoneczne?

bateria słonecznaW większości domów w zachodniej części Europy, ogniwa fotowoltaiczne, są ogólnie stosowane i stanowią standardowe wyposażenie gospodarstw oraz domów. Bez wątpienia jest tak, gdyż energia słoneczna konwertowana w energię elektryczną, to najtańsze źródło elektryczności, które można wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest możliwość ogrzewania wody w domostwie oraz wykorzystywanie jej jako źródło światła, czyli kompletnie darmowej energii. Fotoogniwa słoneczne są produkowane z półprzewodników, najczęściej z krzemu, germanu i selenu. Baterie tego typu znajdują zastosowanie w elektrowniach słonecznych, zegarkach, kalkulatorach, sztucznych satelitach i co obecnie na topie – w autach z napędem hybrydowym. Bateria słoneczna najnowszej generacji, pracuje wyłącznie w oparciu o światło dzienne. Jednak ilość paneli, jakie możemy zamontować na terenie własnego domu, jest często niewystarczająca jako źródło samodzielnej energii. Dwudziesty pierwszy wiek, przyniósł wiele zmian w kwestii baterii słonecznych. Dziś ich produkcja i cena na rynku są relatywnie niskie, w porównaniu z ceną z ubiegłego wieku. To spowodowało wzrost zainteresowania branżą, jej rozwój oraz spowodowało, że wiele państw wprowadziło subwencję na budowę przemysłowych instalacji fotowoltaicznych.

Konwencjonalne źródła energii, powoli będą zastępowane coraz nowszymi i bardziej wydajnymi panelami słonecznymi. Natomiast ciągle rozwijająca się branża, będzie oferowała coraz niższe ceny, co będzie się przekładało na coraz powszechniejsze ich zastosowanie.