Dachy cabrio w samochodach dzielą się na dwa typy. Pierwszy jest wykonany z blachy, drugi natomiast ze materiału sztucznego. Do takich dachów potrzebny jest impregnat, ponieważ w ten sposób można je zabezpieczyć prze uszkodzeniami mechanicznymi oraz związanymi z ich przechowywaniem w bagażniku samochodowym. Impregnaty są podzielone na dwie kategorie.

Impregnacja dachu cabrio

impregnat do dachu cabrioWspominałem już, że impregnaty podzielone są na dwie kategorie. Pierwsza z nich to impregnat do dachu cabrio wykonanego z blachy. Zabezpiecz on przede wszystkim blachę przed zarysowaniami, które mogą być spowodowane działaniem mechanizmu chowania dachu. Taki impregnat sprawia, że blacha nie traci swojej barwy, nawet jeśli przez długi czas dach jest schowany. Innym rodzajem impregnatu jest ten, do dachów lekkich. Są one wykonane z tworzywa sztucznego, dlatego muszą być zabezpieczone przed wysoką temperaturą. Poza tym impregnat sprawia, że materiał nie zmieni swojej wielkości pod wpływem wysokiej lub niskiej temperatury. Chroni go przed zamarzaniem. Dodatkowo materiał dachowy zyskuje świeży zapach. Doskonale to widać wtedy, kiedy jest gorąco, a w samochodzie cały czas panuje świeża atmosfera. Dużą zaletą takich impregnatów jest to, że dach staje się twardszy, przez co nie ma z nim problemu nawet wtedy, gdy są delikatne luzy i mocno wieje wiatr podczas jazdy.

Stosowanie impregnatu to coś, o czym powinni pamiętać wszyscy luzie, którzy jeżdżą samochodami o nadwoziu cabrio. Tego typu preparaty nie są szczególnie drogie. Oczywiście jest duża różnica cenowa uzależniona od miejsca, w którym impregnat kupujesz. Inna cena jest w serwisie, na stacji paliw, a także inna w supermarketach. Ważne by wiedzieć, jaki preparat pasuje do naszego dachu i korzystać z niego regularnie.