W każdym budynku muszą być wykonane instalacje bytowe, które zapewniają odpowiednie warunki egzystowania użytkownikom obiektu. Kluczowym zagadnieniem jest bowiem zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa jak i również należytego komfortu czy ergonomii. Przykładami takich rozwiązań może być chociażby zapewnienie właściwej temperatury powietrza w budynku.

Co wpływa na jakość pomp?

wysokiej jakości pompki wodyW większości obiektów zarówno przemysłowych jak i również prywatnych w celu ogrzania kubatury obiektu stosowane są układy centralnego ogrzewania. W takim rozwiązaniu następuje spalanie paliwa stałego w kotle, gdzie ogrzewana jest ciecz robocza. Następnie krąży ona w układzie, gdzie oddaje swoje ciepło w grzejnikach, a następnie wraca w obiegu zamkniętym do ponownego nagrzania. Kluczowym zagadnieniem w trakcie planowania takiej instalacji jest zapewnienie odpowiedniego obiegu tak żeby ciepła ciecz dotarła do wszystkich wymienników. W tym celu stosowane są wysokiej jakości pompki wody, które pozwalają na wprawienie cieczy w ruch. Warto wspomnieć, że w przypadku układów centralnego najczęściej stosowane są pompy zasilane napięciem sieciowym. Niemniej jednak takie urządzenia są stosowane również w innych rozwiązaniach. Dobrym przykładem są instalacje wykorzystujące kolektory słoneczne, gdzie ciecz również musi być wprawiona w ruch. W takich instalacjach często stosuje się sprzęty zasilane napięciem stałym 12 V lub 24 V DC.

Niezależnie od zastosowania kluczowy jest dobór właściwego sprzętu. W tym celu należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry techniczne takie jak chociażby: wysokość podnoszenia, wydajność czy maksymalna i minimalna temperatura tłoczonej cieczy. W zależności od miejsca montażu istotnym zagadnieniem może okazać się również topień ochrony obudowy. Do tego należy również sprawdzić jaki prąd pobiera urządzenie podczas swojej pracy.