Dział jakim jest narzędziownia najczęściej umiejscowiony jest na hali produkcyjnej. Podstawowym zadaniem pracowników narzędziowni zapobieganie wszelkim awariom powstałym w wypadku ciągłej eksploatacji narzędzi pracy wykorzystywanych przez stałych pracowników firmy. Dział ten bardzo często jest spotykany w przedsiębiorstwach wykorzystujących technologię wtrysku.

Obowiązki pracowników narzędziowni

narzędziownia - formy wtryskoweNarzędziownia ten jest niezbędnym elementem każdej dobrze prosperującej hali produkcyjnej. Pracujący tam ślusarze oraz narzędziowcy sprawują piecze nad prawidłowym obiegiem narzędzi w firmie. W przypadku braku przyrządów do pracy lub ich uszkodzenia pracownicy działu zobowiązani są w pełni opanować zaistniałą sytuację i w najszybszym czasie wydać nowe narzędzia pracy lub te uszkodzone naprawić w taki sposób aby funkcjonowały poprawnie. Dział ten jest wręcz obowiązkowy w przypadku gdy przedsiębiorstwo posiada maszyny wtryskowe. Matryce w nich zamontowane pracują bardzo intensywnie i nad ich stanem technicznym czuwa właśnie narzędziownia – formy wtryskowe są bardzo drogie dlatego ich doskonały stan techniczny jest bardzo ważny. Do obowiązków pracowników narzędziowni należy również utrzymanie stałego obiegu narzędzi, która są niezbędne aby poprawnie zamontować formy na stołach montażowych wtryskarki. Są to zazwyczaj wyspecjalizowane klucze przystosowane do montażu konkretnej formy wtryskowej. W przypadku jakiejkolwiek awarii narzędziowiec zobowiązany jest taką formę ciągnąć i poddać ją kompleksowemu serwisowi.

Forma wtryskowa jest najważniejszym elementem każdej wtryskarki, ponieważ jeśli to ona odpowiada za poprawność gotowej wypraski. Jakiekolwiek uszkodzenia mogą spowodować błędy w detalach gotowego elementu wypchniętego z formy wtryskowej. Dlatego stan dobry stan techniczny formy wtryskowej jest tak bardzo ważny.