Budowa domu jednorodzinnego często zabiera wiele miesięcy, ponieważ składa się z wielu etapów, które muszą być prowadzone w odpowiedniej kolejności. Ponadto obejmuje ona prace „mokre”, które mogą być prowadzone tylko w odpowiednich warunkach.

Jakie może być wielkość drewnianych domków?

domki drewniane całoroczne w mazowieckimZdecydowana większość domów, które stoją dookoła nas jest wykonana z betonu lub cegieł. Drewniane domy są rzadkością jeżeli chodzi o centralną, wschodnią i zachodnią Polskę. Jedynie na północy i południu można je częściej spotkać, gdyż stanowią one element architektoniczny danego obszaru kraju. Jednakże drewniane, góralskie domki były i są budowane inaczej niż domki drewniane całoroczne w mazowieckim województwie. Te drugie przede wszystkim mają lżejszą konstrukcję i nie posiadają rzeźbień, które są charakterystyczne dla góralskich chat. Wbrew pozorom, drewniany dom może być bardzo ciepły, gdyż coraz częściej w takich konstrukcjach wykonuje się kompleksowe ogrzewanie podłogi, ścian i sufitów, przez co stają się także ekonomiczne w użytkowaniu. Dzisiejsze drewniane domy mogą być w wersji standardowej, czyli jednorodzinnej, ale także jako letniskowe całoroczne. Ich główną różnicą jest metraż, który w przypadku domków letniskowych nie może przekroczyć trzydziestu pięciu metrów w podstawie. Mogą one być budowane na kilka sposobów, ale najczęściej są one składane z prefabrykatów na miejscu budowy, gdyż to najszybszy i najtańszy model domu. Przypomina trochę składanie trójwymiarowych puzzli, które są wyjątkowo trwałe.

Drewniane domy są przede wszystkim ekologiczne ze względu na zastosowane materiały. Ich trwałość jest niejednokrotnie dłuższa niż budynków murowanych czy betonowych, dlatego też coraz więcej ludzi decyduje się na tego typu konstrukcje, jako domy mieszkalne.