Metoda poklatkowa to technika znana już od wielu tal. Bardzo rozpowszechniona zwłaszcza w filmach przyrodniczych, w których za pomocą timelapse pokazane jest w kilka sekund rozkwitanie czy kiełkowanie roślin lub przemieszczanie się chmur na niebie. Jest to technika, która łączy ze sobą fotografię i film. Niektórzy fotografowie uważają, że jest to bardzo czasochłonna metoda, i że do najłatwiejszych nie należy.

Proste filmy timelapse

film timelapseDzisiaj mamy łatwy dostęp do najnowszych osiągnięć techniki. Mamy do dyspozycji najróżniejsze aparaty, mocne komputery. Wszystko to możemy wykorzystać bowiem film timelapse to nic innego jak wykonanie serii zdjęć i połączenie ich za pomocą programu komputerowego w płynną kilkusekundową animację. Aby stworzyć taki film wystarczy aparat, statyw, wężyk spustowy i na wszelki wypadek dodatkowy akumulator oraz zapas kart pamięci. Niektóre aparaty mają interwałometr ale jeśli nasz aparat nie został w tą opcję wyposażony można wykorzystać komputer. Wystarczy podpiąć aparat do komputera i za pomocą oprogramowania włączyć tą funkcję. Początkującym może być łatwiej posługiwać się aplikacją na urządzeniach mobilnych. Na stworzenie filmu o długości około 60 sekund potrzebne jest około 1440 klapnięć migawki. To całkiem sporo a migawka jak wiadomo zużywa się. Jeśli jesteśmy osobami początkującymi warto zacząć od łatwych animacji w dziennych warunkach. Jeśli mamy już zdjęcia wystarczy ściągnąć je do komputera i połączyć je w film za pomoc specjalnego programu.

Oczywiście istnieją bardziej rozbudowane i skomplikowane metody do tworzenia tego typu filmów. Jednak dobrze jest zacząć od najprostszych aparatów, obiektów i programów aby naprawdę zasmakować w tej dziedzinie i się nie zniechęcić a dalej doskonalić to co nas zainteresowało.