Kiedy związek się rozpada, terapia par może pomóc w rozwiązaniu problemów. W najlepszym razie może pomóc znaleźć nowy początek. Terapia tego typu oferuje parze możliwość rozważenia problemów w związku i znalezienia kluczy do lepszego codziennego życia.

Dlaczego terapia par jest ważna w kryzysie?

terapia dla parTerapia par odnosi się do pomocy konwersacyjnej, której para szuka razem. Powodem przyjścia może być na przykład problem w interakcji, spory, które wielokrotnie kończą się cichymi dniami, niewiernością czy kryzysem rozwodowym. Kiedy terapeuta spotyka parę po raz pierwszy, omawia z klientami, w czym para potrzebuje pomocy, jakie jest ich pochodzenie i do czego dążą. Jeśli oboje małżonkowie chcą kontynuacji związku i chcą zmienić swój sposób pracy i współpracować na rzecz związku, możliwe jest odratowanie związku. Jeśli para chce się rozwieść już w momencie rozpoczęcia terapii, wizyty mogą rozważyć, w jaki sposób uniknąć dalszych problemów, jak rozwiązać kwestię dzieci, które pojawiły się w związku. Punktem wyjścia terapii par jest stworzenie dobrego rozwiązania i pomoc w lepszym zrozumieniu siebie i innych, niezależnie od tego, czy uczestnicy kontynuują swoje życie razem, czy osobno. Terapia dla par to często jedna okazja na pomoc, ponieważ osoba z zewnątrz może uspokoić sytuację w dyskusji. To może wpłynąć na bardziej konstruktywne rozmowy. Na pewno pomoże to zrozumieć samego siebie i drugiego człowieka, poczuć do niego empatię.

Jeśli oboje partnerzy chcą, terapia może pomóc przejść przez kryzys. Celem jest poznanie kwestii jak rozwinął się nierozwiązany spór, jak wyrażano emocje, jak druga strona interpretowała drugą i jak zakończyła się sytuacja? Ważne jest również, aby zastanowić się, co każdy chciałby zrobić w danej sytuacji.