Zima zbliża się wielkimi krokami. Warto już teraz pomyśleć o zimowej garderobie i zaopatrzyć się w ciepły sweter. Przede wszystkim należy pamiętać, że aby sweter naprawdę ogrzewał, musi być wykonany z prawdziwej wełny, nie z akrylu. Ten syntetyczny materiał sprawiłby tylko, że będziemy się pocić, a nadal będzie nam zimno.

Wybór wełnianego swetra

sweter wełnianyZakup swetra z wełny to nie jest taka prosta sprawa, szczególnie jeśli wcześniej takich swetrów nie nosiliśmy. Każda wełna będzie ogrzewać – to jest fakt. Jednak nie każda będzie przyjemna w dotyku, istnieją wełny które są bardzo gryzące i stanowią utrapienie nie tylko dla alergików. Najdelikatniejszym i najprzyjemniejszym materiałem jest kaszmir. Jest to jednak jedna z najdroższych wełen. Sweter wełniany wykonany w stu procentach z kaszmiru może być bardzo cienki, a nadal niesamowicie ciepły. Warto rozejrzeć się za takimi swetrami szczególnie w lumpeksach, czy to stacjonarnych czy internetowych. Można tam znaleźć perełki ze świetnym składem materiałowym za grosze. Kolejną bardzo delikatną wełną jest wełna merino, czyli inaczej mówiąc wełna z merynosów. Jest o wiele bardziej miękka niż wełna owcza, a równie ciepła. Ostatnią popularną wełną jest moher, kojarzący się najbardziej z beretami. Jest sztywniejszy, ale także ciepły, nieco bardziej gryzie niż kaszmir czy wełna merino. Każda mieszanka tych wełen się sprawdzi, przyjmuje się że swetry, które w składzie mają przynajmniej osiemdziesiąt procent wełny są wysokiej jakości.

Trzeba pamiętać, że o wełnę należy dbać inaczej niż syntetyczne swetry. Powinno prać się je ręcznie, w chłodniejszej wodzie. Niektóre pralki mają programy do prania wełny, jednak nie są zalecane do kaszmiru czy moheru. Wełnianego swetra, czy jakiegokolwiek innego elementu garderoby nie suszy się wieszając na suszarce, należy je rozłożyć na płaskim terenie, bo mokra wełna może się rozciągnąć.