Prawie każdy kto miał w życiu jakieś problemy zdrowotne, prędzej czy później przyznaje, że gdyby nie zbagatelizował pewnych objawów mógłby rozpocząć leczenie wcześniej i skrócić je do minimum. Zazwyczaj sądzimy, że problem nie dotyczy nas. A wiele przykrych sytuacji można by było uniknąć.

Gdzie najlepiej wykonać badanie echa serca?

echo serca wykonywane w bydgoszczyDlatego, gdy moja mama zaczęła się uskarżać na duszności, na nic nie czekałam. Gdyby była zdrową osobą w sile wieku, to może poczekałabym na inne objawy, ale czasami w niektórych sytuacjach lepiej nie zwlekać. Nie sądziłam, by sytuacja groziła zawałem serca, ale mogła oznaczać jakiś inny problem. Gdy zobaczył ją kardiolog, od razu zlecił echo serca. Lekarka co prawda również nie wyglądała na przejętą, ale wyszła z założenia takiego jak ja: „zrobimy badania, będzie pani spokojniejsza”. Echo serca można zrobić na NFZ lub prywatnie, nie czekając nie wiadomo ile w kolejce. Gdyby mama miała lat trzydzieści to może pozwoliłabym jej na to, ale nie w jej sytuacji. Poszukałam w sieci, gdzie jest echo serca wykonywane w bydgoszczy i poszukałam opinii o gabinetach z wyników. Wybrałam moim zdaniem najlepszy i umówiłam mamę na badanie echa serca. Kilka dni później, wracając po badaniu do domu, mam uśmiechała się mówiąc: „a nie mówiłam, że mam serce jak dzwon?”. Może i tak, ale gdyby nie to echo, a coś by się stało, nigdy bym sobie nie wybaczyła, że dopuściłam do tego. Badanie nie było inwazyjne ani bolesne. Nie należy też do najdroższych, więc czemu miałabym zwlekać z zapisaniem na nie mojej mamy?

Prawda jest taka, że nasza rodzina to przeważnie sercowcy. Co prawda, mama nigdy nie narzekała na serce, ale tata, dziadek i wujek już tak. To mężczyźni w naszej rodzinie powinni chodzić na badania, częściej niż kobiety. Na szczęście taty nie musiałam umawiać na tacie badania, bo „grzecznie” chodzi na nie sam, bez pilnowania.