Na samym początku trzeba zaznaczyć że obuwie profilaktyczne to nie to samo co obuwie ortopedyczne. Takowe zajmuje się ściśle naprawianiem już istniejących nieprawidłowości w ułożeniu kości w stopach. Buty profilaktyczne natomiast to obuwie zdrowotne, które dba o prawidłowy rozwój stóp i zachowanie prawidłowej postawy podczas chodzenia.

Buty profilaktyczne a buty ortopedyczne

dopasowane buty profilaktyczne dla dzieciDlatego dopasowane buty profilaktyczne dla dzieci warto zakupić zaraz po tym, kiedy dziecko nauczy się chodzić. Później z takiego obuwia można korzystać nawet przez kilka lat, w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Buty swoim kształtem i odpowiednim wyprofilowaniem sprawiają, że stopa dziecka jest prawidłowo ułożona i stabilnie podtrzymywana dzięki czemu nie ulega deformacji. To co jest ważne to fakt, że takie obuwie nie wyróżnia się i nie odbiega swoim wyglądem od zwykłych butów. Zwłaszcza dla dzieci w przedszkolu i szkole ma to ogromne znaczenie, ponieważ dzieci nie chcą wyróżniać się wśród swoich rówieśników. Z tego właśnie względu maluchy tak niechętnie zakładają buty ortopedyczne. To one zwykle są ciężkie, mają charakterystyczny, toporny kształt i nie wyglądają zbyt ładnie. Sama z czasów swojej młodości pamiętam, że buty ortopedyczne były oczywiście koniecznością i służyły dla dobra dzieci, ale nikt nigdy nie chciał nosić ich publicznie. Obuwie profilaktyczne jest kolorowe, lekkie i wygodne. Nie ogranicza ruchów dziecka podczas biegania oraz zabawy i jest przyjemne w noszeniu.

Obecnie większość rodziców w uzgodnieniu z lekarzem, decyduje się właśnie na zakup takiego obuwia dla swoich dzieci. Bowiem lepiej jest zapobiegać i dbać od początku o prawidłowy rozwój kości dziecka, niż w późniejszych latach leczyć skutki niedopatrzeń i złych nawyków.